Аня з Черкас стала частиною прийомної родини у 4 роки, а сьогодні мріє про кар’єру в модельному бізнесі. Її історія — приклад того, як щира турбота здатна змінити життя дитини.
Станом на кінець 2024 року в Україні офіційно на обліку для усиновлення перебувала 15 021 дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування. Близько 4 тисяч з них проживають в інтернатних закладах, де є догляд, але немає головного — родини, яка поруч не на зміну, а назавжди.
Історія Ані почалася в будинку дитини. Проте життя дівчинки змінилося, коли вона потрапила до прийомної родини.
“Я досі пам’ятаю, як мама сказала: «Обери, чим хочеш займатись — вокалом чи танцями». Я вибрала танці, гурток називався «Радість». І тоді справді була щаслива. Завдяки мамі я знайшла себе”, — ділиться дівчина.
Прийомні батьки стали для неї тими, хто завжди підтримує. Вони нагадували Ані, що вона — найкраща. В її новій сім’ї не шкодували теплих слів: “Моя принцеса”, “Моя найгарніша”, “Моя найрозумніша”.
Після початку повномасштабної війни родина змушена була переїхати з Донецької області до Черкас. Тут Аня знайшла новий дім, нові мрії та нову впевненість. Вона прагне стати моделлю та бачить себе на світових подіумах.
“Завдяки мамі я повірила в себе. Кожна дитина має право на родину, яка буде її любити і називати найкращою”, — розповідає вона.
Інтернат не може дати цього відчуття. Діти, які живуть у закладах, часто мріють не про іграшки чи телефони, а про прості речі — теплі обійми, “добраніч” перед сном, можливість назвати когось “мама” або “тато”.
Сім’єю для дитини можна стати різними шляхами:
- усиновлення
- створення прийомної сім’ї
- дитячий будинок сімейного типу
- оформлення опіки чи піклування
- патронат — тимчасова родина в складний період
Аня ділиться своєю історією у рамках мультимедійної виставки “Поговори зі мною”, яку організувала Фундація Катерини Осадчої спільно з Мінсоцполітики, Координаційним центром розвитку сімейного виховання, Фундацією Олени Зеленської, ЮНІСЕФ та Європейським Союзом. Авторкою фотопроєкту є Василина Врублевська.
Щоб дізнатися, як стати родиною для дитини — створити прийомну сім’ю, усиновити, оформити патронат чи дитячий будинок сімейного типу — варто звернутись до національної платформи dity.gov.ua, де зібрана повна інформація про всі форми сімейного виховання.